Zvládanie hnevu- Mindfulness

04.09.2024 11:05

Hnev a strach sú v našom tele vnímané intenzívnejšie než pocity, ktoré sú pozitívne (šťastie, pokoj). Emócie ako hnev a strach v nás vzbudzujú poplašný systém „útok alebo útek“. Ide o základný inštinkt potrebný pre prežitie, ktorý v nás pretrváva aj naprieč evolúciou. V tej situácii, kedy sa nám vďaka týmto emóciám vyplavia do tela hormóny, vieme reagovať pohotovejšie a sme citlivejší k okoliu. Hnev je deštruktívna emócia ale potláčať ju nie je v poriadku. Z hľadiska psychosomatiky má na naše telo veľký vplyv. Ideálne je, naučiť sa ho ovládať a predchádzať jeho vzniku (na to je dobré uvedomenie si spúšťačov hnevu).

Pri hneve často nepoznávame samých seba. Nechceme v tejto situácii zostávať a chceme sa čo najrýchlejšie z danej situácie dostať. Niekedy si želáme aby sme mohli zastaviť čas a spraviť si pauzu v danom okamihu. Ako pauza nám môže slúžiť mindfulness, môžeme ho preložiť ako všímavosť. Predstavte si, že nasledovné otázky budú pre vás tlačidlom pauza.

  1. Čo sa práve teraz odohráva v mojom vnútri?
  2. Dokážem si práve teraz svoj prežitok podržať?

Tieto otázky nám pomáhajú zamyslieť sa nad prítomných okamihom. Vďaka týmto otázkam si môžeme mindfulness nacvičiť a získame viac sebauvedomenia a sebakontroly. Pri nácviku musíme byť trpezliví a naučíme sa tak dôverovať svojmu skutočnému prežívaniu.

Výskumami je dokázané, že mindfulness mení náš mozog v oblastiach, ktoré sú spojené s reguláciou emócií. Taktiež prospieva našej mysli. Zvyšuje pozitívne emócie a negatívne emócie úspešne znižuje.

Zopár tipov ako môžeme začať:

  1. Venuj zvýšenú pozornosť svojmu dýchaniu, najmä ak práve prežívaš intenzívne emócie.
  2. Naozaj si všimni, čo vnímaš v danom okamihu – zrakom, sluchom, čuchom - všetky vnemy, ktoré bežne prekĺznu okolo teba bez toho, aby si si ich uvedomil.
  3. Uvedom si, že tvoje myšlienky a emócie sú pominuteľné a nedefinujú ťa. Tento pohľad na ne ťa môže oslobodiť od negatívnych vzorcov myslenia.
  4. Nalaď sa na pocity svojho fyzického tela – od vnímania vody, ktorá dopadá na tvoju pokožku, keď sa sprchuješ, až po uvedomenie si toho, ako tvoje telo spočíva v školskej stoličke.
  5. Hľadaj „mikro-momenty“ mindfulness po celý deň, tým reštartuješ svoju pozornosť a pocit zmysluplnosti.

 

Ak by ste mali akékoľvek otázky neváhajte nás kontaktovať- Centrum poradenstva a prevencie Senica.

Odporúčaná literatúra: PURCELL, M. C. a MURPHY, J. R. 2021. Mindfulness pro zvládaní hněvu pro teenagery. Praha: Portál s. r. o. 143 s. ISBN 978-80-262-1726-8.

Z dostupných zdrojov spracovala: Mgr. Klára Weissová, psychológ.