Túžba po dokonalosti u mladých ľudí (s tým spojený FoMO syndróm)
Ide o novodobý syndróm, dnešnej doby. Ide o strach z toho, že niečo zmeškáme. Môže sa to týkať reálneho sveta alebo aj života na sociálnych sieťach. Je definovaný ako obava, že druhí ľudia majú viac zážitkov, majú lepší život a ich život je bohatší, než ten môj. Často sa takáto dokonalosť prezentuje na sociálnych sieťach, kedy životy iných ľudí vyzerajú byť dokonalé. Potom nastane to, že po tom túžime aj my. Chceme sa vyrovnať tým ľuďom a mať dokonalý život, ktorý nie vždy odráža realitu.
ČO v nás syndróm FoMO spôsobuje?
- Závislosť- FoMO syndróm je do veľkej miery spojený so sociálnymi sieťami. Ľudia potom často kontrolujú siete aby zistili, čo robí ten alebo tamten. Čas na sieťach sa môže zvyšovať, až vznikne závislosť na sociálnych sieťach.
- Nutkavá činnosť- FoMO syndróm môže byť príčinou určitých kompulzívnych prejavov. Môžu sa prejaviť tak, že sa neustále pozeráme na svoj telefón, pociťujeme nervozitu, keď nemáme pri sebe telefón a pod.
- Nedostatok spánku- často je zvykom pred spánkom prechádzať sociálne siete. Na čas sa človek nesústredí a ten plynie rýchlo. Následne ide človek neskoro spať a tým, že mal tesne pred spánkom množstvo podnetov z telefónu, nedarí sa mu zaspať. Naruší to spánkový cyklus a človek sa po zobudí cíti unavený.
- Stres/Vyhorenie- neustále kontrolovanie druhých cez siete, môže byť príčinou nedostatku času na povinnosti. Nasleduje to, že daný človek nestíha s učením, v práci a dochádza u neho k stresu a tento tlak na seba môže vyústiť až do vyhorenia. S vyhorením je spojená aj dokonalosť. Chce mať všetko perfektné cez výsledky, fotky, vzťahy ale je to únavné a tak opäť dochádza k vyhoreniu.
- Osamelosť a depresia- pri nadmernom používaní sociálnych sietí sa ľudia do seba vzďaľujú, trávia veľa času mimo realitu a zabúdajú na reálny svet. Stávajú sa tak osamelými z vlastného pričinenia. Súvisí to s depresiami, kedy nemáme blízkych ľudí okolo seba, nemáme sa s kým osobne pozhovárať. Myslíme si o sebe, že nie sme dostatoční.
Rizikovou skupinou sú mladí ľudia, ktorí sú v období dospievania.
Sú v období, kedy hľadajú samých seba a často svoju sebahodnotu. S ňou je spojený sebaobraz o sebe a svojom živote. Slávne tváre a influenceri sú pre nich vzorom. Často nevedia rozlíšiť realitu od internetového sveta a myslia si, že to čo vidia je tak aj v skutočnosti a ich život je nudný a nezaujímavý. Preto sú to práve oni, ktorí podliehajú tomuto fenoménu.
Ako pomôcť ľuďom, ktorí trpia týmto syndrómom?
Digitálny detox, návrhy na trávenie voľného času, ukázať mu krásne veci v jeho živote, jedinečnosť každého človeka, realita môže byť vzdialená od prezentácie na sociálnych sieťach.
Ak by ste mali akékoľvek otázky neváhajte nás kontaktovať- Centrum poradenstva a prevencie Senica.
Z dostupných zdrojov spracovala: Mgr. Klára Weissová, psychológ.