Správne dievča, správny chlapec
Preventívny program „Správne dievča, správny chlapec“ patrí tiež k našim najstarším preventívnym programom. Podobne ako napríklad program „Zbytočne neriskuj!“ prešiel počas rokov niektorými obsahovými zmenami, aby bol pre mladých ľudí stále aktuálny. Vo svojej podstate však stále ide o program, ktorý sa snaží odpovedať na dôležité otázky súčasnej mládeže týkajúce sa problematiky dospievania, vzťahov, životných hodnôt a ich budúcnosti.
Ide o originálny preventívny program, ktorý sa realizuje prostredníctvom našich odborných zamestnancov priamo v školách (na ZŠ pre žiakov 8. a 9. ročníka, na SŠ pre študentov 1. a 2. ročníkov) v okrese Senica. Vznikol hlavne z dôvodu pomôcť mladým ľuďom v období puberty a dospievania lepšie pochopiť seba samých a svet okolo seba. Je pravda, že dnešný svet vyzdvihuje individuálny úspech, kladie do popredia jedinca, zdôrazňuje výkon a výsledky. Veľa mladých ľudí sa v týchto požiadavkách spoločnosti stráca, nevládzu plniť nadmerné očakávania od svojho okolia a topia sa v oslabenom sebavedomí. Tento preventívny program má za cieľ ukázať im cestu, ako sa opäť postaviť na vlastné nohy, získať pod nimi pevnú pôdu a začať žiť svoj život. Aby tak naozaj mohli urobiť, učíme ich rozvíjať základné sociálne zručnosti, ktoré im pomôžu upevniť dôveru v seba samého, vytvárať plnohodnotnejšie vzťahy a fungovať v nich, postupne optimalizovať sociálnu a psychickú reguláciu svojho správania, preberať zodpovednosť za svoj život a jeho ďalšie smerovanie.
Časť preventívneho programu venujeme aj problematike partnerských vzťahov – vnímanie mužského a ženského princípu vo vzťahu, očakávaniam mladých ľudí od partnerského života, osobnostným kvalitám partnera, rizikovým voľbám, zodpovednosti vo vzťahu za seba i za druhého. Aktivity a rozhovory na túto tému sú pre mladých ľudí úplne iné ako sú zvyknutí. Nachádzajú v nich hlbšie porozumenie ostatným členom skupiny a zároveň získavajú cenný vhľad do postojov, hodnôt, motívov správania opačného pohlavia.
Okrem toho sa bližšie venujeme aj plánovaniu budúcnosti mladých ľudí, ich očakávaniam, naplneniu ich snov. Pri spoločných aktivitách v skupine žiaci a študenti zisťujú, prečo je plánovanie ich budúcnosti potrebné, prečo je dôležité naučiť sa vôbec plánovať a stanovovať si životné ciele a ako to robiť správne, aby to všetko dávalo zmysel ich životu. Na to, aby mohli túto problematiku lepšie uchopiť používame napríklad aktivitu: „Čo bolo, je a bude.“ Aktivita slúži predovšetkým k tomu, aby si žiaci uvedomili svoj osobnostný rozvoj v čase; čo všetko už dokázali, ale aj to, čo sa im nepodarilo, čo zameškali. Cez svoju minulosť prechádzajú k prítomnosti a nakoniec k blízkej budúcnosti – čo ich čaká, na čo by sa mali pripraviť, čo očakávajú od seba a čo očakáva ich okolie od nich, čo by si chceli v tomto čase splniť, čomu by sa chceli naučiť, aké skúsenosti získať. Táto aktivita ponúka žiakom a študentom široký priestor, v ktorom sa môžu realizovať. Práca a rozhovor v skupine zároveň významne podporuje ostatných (aj tých menej aktívnych alebo tichších), aby sa zamysleli nad sebou a svojou budúcnosťou, vypočuli si námety od spolužiakov a nechali sa nimi inšpirovať.
V preventívnom programe „Správne dievča, správny chlapec“ nachádzajú mladí ľudia seba samých, spoznávajú bližšie svojich spolužiakov, učia sa vytvárať lepšie vzťahy so svojím okolím, ... a približujú sa k naplneniu svojich životných snov.