Obavy z koronavírusu - ako ich zvládať?

17.04.2020 10:18

 

Už niekoľko týždňov sme konfrontovaní s pandémiou koronavírusu. Náš bežný život sa zmenil, či už chodíme naďalej do práce alebo sme zostali doma. Hoci naša krajina patrí medzi tie, ktorým sa šírenie vírusu zatiaľ darí držať pod kontrolou, celková atmosféra a hlavne neistota, čo nás ešte čaká a dokedy tento stav potrvá, môžu viesť k vnútornému napätiu, zvýšeným obavám a úzkostnému prežívaniu. Toto obdobie je náročné nie len pre dospelých, ale aj pre deti. Dianie okolo nich a reakcie dospelých môžu byť pre ne ťažko čitateľné, nútená izolácia im zamedzila kontakt s rovesníkmi, narušila denný rytmus a zaužívané stereotypy. Zvlášť citlivo môžu reagovať deti, ktoré sú celkovo úzkostnejšie, boja sa nového a neznámeho, zle znášajú neistotu. Aktuálne sa u detí môžu objaviť problémy so zaspávaním, môžu sa vrátiť už prekonané strachy z predchádzajúceho obdobia, dieťa môže byť viac podráždené, plačlivé, nepokojné.

Ako zvládať strach a obavy?

  • Na to, aby sme pomohli deťom lepšie sa vyrovnať s tým, čo aktuálne prežívajú, je potrebné venovať sa im, rozprávať sa s nimi, počúvať ich, byť im oporou. Na začiatok je dôležité si uvedomiť, že pociťovať strach a obavy v doteraz nepoznaných a vypätých situáciách je úplne normálne a prirodzené. Netreba sa za tieto pocity hanbiť, ani ich potláčať. Strach je dôležitou súčasťou našej výbavy a jeho úlohou je upozorniť nás na hroziace nebezpečenstvo a tým nás viesť k opatrnosti a zodpovednosti. Dôležité však je, aby strach a úzkosť neboli nadmerne vystupňované a „nezaplavili“ nás, pretože potom by mohli zablokovať našu ostražitosť i schopnosť správne sa rozhodnúť a konať. Dieťa treba ubezpečiť, že pociťovanie strachu je v aktuálnej situácii oprávnené, ale zároveň treba zdôrazniť, že spoločnými silami to zvládneme a náš život sa skôr či neskôr opäť dostane do normálu.
  • Dôležité je pracovať na zvládaní vlastných emócií. Hľadajme si stratégie ako zvládnuť vnútorné napätie bez toho, aby sme ho ventilovali prostredníctvom ostatných členov rodiny (na stránke máme článok „Rodičia, nezabúdajte na seba“).  Ak si zachováme vnútorný pokoj a dokážeme aj v náročných situáciách reagovať s rozvahou, poskytujeme tým dieťaťu pocit istoty a bezpečia, zároveň ho vlastným príkladom učíme reagovať podobným spôsobom. Tiež je dôležité, aby sme boli konzistentní v tom, čo hovoríme a ako konáme (napr. ak povieme dieťaťu, že sa nemusí ničoho báť, a potom podľahneme panike, rozoberáme katastrofické scenáre a robíme obrovské zásoby potravín, bude sa cítiť zneistené).
  • Dôležité je filtrovať informácie, ktoré sa k dieťaťu dostávajú. Nenechávajme po celý deň pustené správy a komentáre k súčasnému dianiu, dieťa môže byť množstvom informácií zahltené, čo môže zvyšovať jeho vnútorné napätie. Informujme dieťa pravdivo, primerane veku, bez zbytočného strašenia. Situáciu nedramatizujme, ani nezľahčujme. Poskytnime základné informácie ako vírus vznikol, ako sa prenáša, ako sa rozšíril do celého sveta, avšak bez zbytočných emócií. Zamerajme sa hlavne na to, ako sa dá pred vírusom chrániť, aký význam majú stanovené opatrenia a prečo je dôležité ich dodržiavať (na našej stránke nájdete odporúčania, ako hovoriť s deťmi   o koronavíruse).
  • Snažme sa udržiavať pravidelný denný režim, poskytne to dieťaťu istotu a pocit bezpečia. I keď sa mnohé veci v našom každodennom fungovaní zmenili, pokračujme podľa možnosti v doterajších rituáloch. Môžeme si vytvoriť aj nové rituály, prispôsobené danej situácii (spoločné umývanie rúk, pravidelné telefonovanie starým rodičom, spoločné hry, rozhovory, večerné čítanie rozprávok a pod.).
  • Dbajme na vyváženie jednotlivých aktivít počas dňa. Dieťa má mať určený čas na učenie a úlohy, spoluúčasť na domácich prácach, no potrebuje mať tiež dostatočný priestor na hru a činnosti podľa vlastného záujmu a výberu. Rešpektujme, ak sa občas potrebuje „stiahnuť“ do samoty. Môžeme mu prispôsobiť časť miestnosti tak, aby sa tam cítilo pohodlne, môžeme mu tam umiestniť  príjemné materiály, obľúbené hračky a pod. V prípade, že bude dieťa nepokojné, v tomto kútiku si môže oddýchnuť.   
  • Dbajme na správnu životosprávu, dostatok spánku, pohyb na čerstvom vzduchu, samozrejme v rámci zabezpečenia zdravia a dodržiavania potrebných opatrení.
  • Čítajme si s deťmi rozprávkové príbehy, v ktorých hrdinovia napriek mnohým prekážkam vytrvajú a idú za svojím cieľom. Rozprávkové príbehy nám dávajú  nádej a vieru, že nakoniec všetko dobre dopadne, aj keď to tak spočiatku nevyzerá.
  • Využime súčasnú situáciu a vlastným príkladom veďme deti k ohľaduplnosti, trpezlivosti, láskavosti. Učme ich rešpektu, úcte, súcitu. Veďme ich k zodpovednosti nie len za seba samého, ale aj k zodpovednosti voči ostatným. Rozprávajme sa s nimi o tom, aký zmysel má to, čo robíme.  Aj to je cesta ako spoločnými silami zvládať strach a obavy v tomto náročnom období.
 
PhDr. Tatiana Poláková, psychologička