Ako pomôcť dieťaťu zvládnuť stresovú reakciu?
Pre zvládnutie stresovej reakcie je dôležité vysvetliť si pojmy sympatikus a parasympatikus. Ide o nervové systémy, ktoré rozhodujú o tom, ako dlho človek vydrží v stresovej reakcii alebo ak rýchlo sa vráti do stavu pokoja. Jednoducho sa pokúsim vysvetliť ako fungujú. Sympatikus zabezpečuje akciu/reakciu útoku alebo úniku. V našom tele sa spúšťa adrenalín a hormóny, ktoré naše telo nabudia. Parasympatikus zabezpečuje návrat do pokojného stavu v bezpečnom prostredí. V tomto stave sa môže telo regenerovať a relaxovať.
Ako teda upokojiť dieťa? Keď vidíme, že dieťa je v stresovej situácii, aktivujme u neho parasympatikus:
- Čas s blízkymi a pocit bezpečia- hra s rodičom, hlas, pozornosť a blízkosť rodiča dieťa upokojuje.
- Dotyk, objatie, masáž- fyzický kontakt, ktorý je dieťaťu príjemný(hlavne v oblasti tváre) v tele spúšťa oxytocín, ktorí pôsobí proti stresu.
- Hydratácia- napiť sa vody.
- Dych- hlboký nádych a dlhý výdych dokáže priamo aktivovať parasympatikus.
- Smiech- senzorické dráhy, ktoré ovládajú parasympatikus, prichádzajú z oblasti tváre. Človek sa cíti automaticky lepšie keď sa smeje/usmieva.
- Pokojný rodič- emočná koregulácia s rodičom- umožnime deťom vyjadriť svoje emócie, určime im hranice, kedy už ide o zraňujúce správanie a postarajme sa aj o vlastné emócie.
- Aromaterapia a senzorické hry- vône nám pomáhajú ľahšie sa uvoľniť.
- Spievanie- pri speve využívame dlhý výdych, spievame s blízkymi, relaxačný postoj a máme pocit bezpečia.
- Šport, pohyb, pobyt v prírode, pohľad na krajinu- čas v prírode, pohľad na šíre okolie nám dáva pocit, že nehrozí nebezpečie.
Každý človek je jedinečný a preto môže na každého platiť iná vec z vyššie uvedených. Skúšajte a nenechajte sa odradiť ak vám to na prvý pokus nepôjde. Pomôžete dieťaťu upokojiť sa a cítiť sa bezpečne.
Ak by ste mali akékoľvek otázky alebo ťažkosti, neváhajte nás kontaktovať- Centrum poradenstva a prevencie Senica.
Z dostupných zdrojov spracovala: Mgr. Klára Weissová, psychológ.